• Sergen Yalçın..!
  Sergen Yalçın..!
 • Biz Nereye Koşuyoruz..?
  Biz Nereye Koşuyoruz..?
 • Kazandığımız Puanları Paşa Paşa Geri veriyoruz..!
  Kazandığımız Puanları Paşa Paşa Geri veriyoruz..!
 • “Malatya’ya Türkiye Kupası Çok Yakışır”
  “Malatya’ya Türkiye Kupası Çok Yakışır”
 • Tüfenkci: “Bu yolun sonu kupa olsun”
  Tüfenkci: “Bu yolun sonu kupa olsun”
 • Büyük Adem..!
  Büyük Adem..!
 • Nefesler Kesildi Ama..!
  Nefesler Kesildi Ama..!
 • Tatsız Tutsuz
  Tatsız Tutsuz
 • Çalık: “Uluç, Yeni Malatyaspor camiasından ve bütün Malatyalılardan özür dilemelidir”
  Çalık: “Uluç, Yeni Malatyaspor camiasından ve bütün Malatyalılardan özür dilemelidir”
 • Ağbaba’dan A Spor Ve Uluç’a Tepki
  Ağbaba’dan A Spor Ve Uluç’a Tepki
HABER 0422- Şimdi Gerçekler..
“Başarılarınız, Göğsümüzü Kabarttı”
“Başarılarınız, Göğsümüzü Kabarttı”

“Başarılarınız, Göğsümüzü...

Engelsiz yaşam merkezi inşaatı devam ediyor
Engelsiz yaşam merkezi inşaatı devam ediyor

Engelsiz yaşam merkezi inşaatı devam...

Adıyaman Belediyesi, Sokak Canlılarını Sahipsiz Bırakmıyor
Adıyaman Belediyesi, Sokak Canlılarını Sahipsiz Bırakmıyor

Adıyaman Belediyesi, Sokak Canlılarını Sahipsiz...

Salgının ikinci dalgasını engelleyen festival
Salgının ikinci dalgasını engelleyen festival

Salgının ikinci dalgasını engelleyen...

Fotoğraf makinesi müzesine ilgi her geçen gün artıyor
Fotoğraf makinesi müzesine ilgi her geçen gün artıyor

Fotoğraf makinesi müzesine ilgi her...

Ak Parti 19.Kuruluş Yıldönümü mesajı
Ak Parti 19.Kuruluş Yıldönümü mesajı

Ak Parti 19.Kuruluş Yıldönümü...

Ağbaba;”Malatya Ak Parti Çiftliğine dönüşmüş durumda”
Ağbaba;”Malatya Ak Parti Çiftliğine dönüşmüş durumda”

Ağbaba;"Malatya Ak Parti Çiftliğine dönüşmüş...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

Ben Ve Nefsim
Ben Ve Nefsim

Ben Ve...

Büyükşehir Selahattin Alpay’ın Albümünü Yayınladı
Büyükşehir Selahattin Alpay’ın Albümünü Yayınladı

Büyükşehir Selahattin Alpay'ın Albümünü...

Ramazan Yavuz’dan mesaj
Ramazan Yavuz’dan mesaj

26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi...

...

HABER 0422- Şimdi Gerçekler..
Malatyalı Bilim adamı Mor ekmek ve MorMiks’i anlattı
Malatyalı Bilim adamı Mor ekmek ve MorMiks’i anlattı
Malatyalı Bilim adamı Mor ekmek ve MorMiks’i...
28 Haziran 2020 01:03
Font1 Font2 Font3 Font4

Malatyalı Bilim adamı Mor ekmek ve MorMiks’i anlattı

İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nin on yıllık araştırmaları sonucu Malatyalı Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi şeker hastaları için Mor ekmek ve Mormiks üretti. İstanbul Dilekliler Derneği Başkanı Ali Karadoğan ile birlikte Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden Prof.Dr. İhsan Kara, önemli açıklamalarda bulundular.

 İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nin kurucusu Malatyalı Prof. Dr. İhsan Kara ve  İstanbul Dilekliler Derneği Başkanı Ali Karadoğan ile birlikte Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek Başkan Vekili Ali Aladağ ile görüşerek açıklamalarda bulundular.

MOR EKMEK’İN FAYDALARI…:

Türkiye’de 12 yıllık çalışma sonucu üretilen mor ekmeğin mucidi olarak kabul edilen İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Kurucusu Malatya Dilek’li Prof.Dr. İhsan Kara, mor ekmeği tüketen şeker hastalarının 2 hafta sonra insüline ihtiyaç duymadıklarını söyledi.

Prof.Dr. İlhan Kara, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Mor ekmek üretilen yerde insanların kullanımı nedeniyle duyduğumuz olumlu etkileri var. Herkesin ortak olduğu görüş şu; eğer günlük 2 dilim mor ekmek yersek 2 hafta içerisinde kullandığımız insüline gerek kalmıyor ifadelerini duyuyoruz. Bu görüş artık yerleşti, buna inandık.

image.jpeg

Ekmeğe rengini veren ‘mor miks’ denilen ürünün amacı, toplumda var olan metabolik hastalıkların yan etkilerini azaltmak, onlara engel olmak. Bu amaçla üretildi. Kullanılmaya 2019 yılının Nisan ayında başlandı. Hali hazırda 8 ilde sürekli üretiliyor. Üretilen yerde insanların kullanımı nedeniyle duyduğumuz olumlu etkileri var. Herkesin ortak olduğu görüş şu; eğer günlük 2 dilim mor ekmek yersek 2 hafta içerisinde kullandığımız insüline gerek kalmıyor ifadelerini duyuyoruz. Bu görüş artık yerleşti, buna inandık” 

DİYABETİN KOMPLİKASYONLARI SİLİNİYOR’

Mor ekmek tüketen, tansiyon hastası insanlardan da olumlu dönüşler aldıklarını dile getiren Kara, daha sonra şunları söyledi: “Kullandıktan 2 ay sonra da tansiyonu yüksek olan insanlar, kullandıkları ilaçları bırakıyorlar. Yine değişik bölgelerden insanlardan öğrendiğimiz kadarıyla kan yağları, kolesterol, hiperlipidemi, hipertrigliseridler de düşüyor. Diyabetin komplikasyonları siliniyor, glisemik indeks düşüyor. Buna bağlı olarak evlerine huzur geldiğini, yatmalarının kalkmalarının daha iyi olduğunu, kol ve bacaktaki uyuşuklukların, yanmaların 3 aydan sonra azaldığını söylüyorlar. Aslında bunların ortadan kalkması için bu ürünü geliştirmedik ama böyle sonuçları duymak da keyiflendiriyor” 

MOR EKMEK BELEDİYE TARAFINDAN ÜRETİLMELİ…

Dilekliler Derneği Başkanı Ali Karadoğan ve Prof.Dr. İhsan Kara, Malatya Büyükşehir belediyesine aait MEGSAŞ tarafından da Mor ekmek üretilmesi için belediye de de görüşmelerde bulunduklarını Cemiyeti ziyaretlerinde dile getirdiler.

Malatyalı bilim adamı Prof.Dr. İhsan Kara, daha sonra MorMiks’i anlttı.

MorMiks

“Fonksiyonel gıdalara olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Fonksiyonel gıdalar, tüketildiğinde sağlığımıza bir fayda sağlayan gıdalar olarak bilinmektedir. Japonya gibi gelişmiş ülkeler toplum sağlığını korumak ve güçlendirmek için fonksiyonel gıdalardan faydalanmaktadır. Evinizde pişirdiğiniz ekmekleri ya da diğer unlu mamülleri daha sağlıklı bir hale getirebilmeniz için mor sebze ve meyvelerden elde edilen bileşenleri unlu mamullerinize katabilecek hale getirdik! Sankara MorMiks ile yaptığınız ürünlerin antosiyaninlerce yüksek konsantrasyonlu olmasının yanında ürünlerin tadını ve kokusunu da değiştirmemektedir.

Geliştirdiğimiz bu madde 100 doğal! İçeriği mor sebze ve meyvelerden elde edilen bileşenlerden oluşmaktadır. Bu bileşenler “antosiyaninler” olarak bilinmekte ve sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. Fakat olumlu etkilerin ortaya çıkabilmesi için bu bileşenlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekmekte. Antosiyaninler güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antosiyaninlerce zenginleştirilmiş ürünler düşük glisemik indekse sahiptirler. Bu ürünlerin kan şekerini düzenlediği de bilimsel literatürde yer almaktadır.  

MorMiks Ürünü İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mormiks Nedir? Antosiyanin Nedir? | Mor Ekmek sağlıklı bileşenler ...

Organik gıdanın bir üst versiyonu olarak bilinen Fonksiyonel Gıdalar ya da Süper Gıdalar ile sağlığınızı korumak ve güçlendirmek artık mümkün. Fonksiyonel Gıdalar, zenginleştirilmiş gıdalar olarak da tanımlayacağımız, içerisinde sağlığımıza faydalı doğal bileşenleri barındıran oldukça özel gıdalardır. Fonksiyonel gıdaları geliştirmek için yoğun Ar-Ge çalışmalarına ihtiyaç vardır. Sankara Araştırma Merkezi olarak ürettiğimiz yenilikçi karışım ile sağlığımızı korumak ve güçlendirmek artık mümkün. Kırmızı/mor sebze meyvelerdeki özleri alarak hazırladığımız karışımla yapılan unlu mamüller mor renkte ve oldukça güçlü antioksidan özelliğe sahip.

MorMiks Ürünü Nedir? İçeriğinde Ne Vardır?

MorMiks ürünü İstanbul Üniversitesi, Avcılar Kampüsü, Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde yer alan ve ülkemizin Ar-Ge ve endüstriyel üretimin bir arada olduğu tematik araştırma merkezi olan Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde üretilmektedir. Mormiks temelde gıdaların içerisinde katılabilecek ve hazırlanan gıdaların Fonksiyonel Gıda olmasını sağlayabilecek, toz formda bir etken bileşendir. İçeriğinde mor sebze ve meyvelerden saflaştırılan ve sağlığa faydaları binlerce bilimsel yayına konu olan antosiyaninler (renk pigmentleri) vardır. Ürünümüz doğal ve yerlidir.

Rengi neden mor?

Yoksa gıda boyası mı var? diye düşünebilirsiniz. Mor renk kırmızı sebze meyvelerdeki aktif bileşenlerin doğal renginden geliyor. Aslında sebze ve meyvelerde sağlığımıza faydalı olan kısım şekerli olan kısım değil, rengini veren doğal kısım. Bu nedenle üretilen unlu mamüller de mor renkte oluyor. Teknoloji kullanılarak saflaştırıldığı için yapılan ürünün lezzetinde ve kokusunda bir değişiklik olmuyor. Yani mor renk unlu mamüller doğal tadında ve kokusunda. Tek fark içeriği mor bileşenlerce zenginleştirilmiş olması. Yani sentetik herhangi bir kimyasal içermiyor!

MorMiks ile Neler Yapılabilir?

Başta ekmek, poğaça, açma, simit, kurabiye, tatlı, makarna olmak üzere birçok unlu mamül MorMiks katılarak geliştirilebilir. Benzer şekilde sütlü tatlılar, peynir, yoğurt gibi ürünler de MorMiks katılarak fonksiyonel hale getirilebilmektedir. Soslar, reçeller, çiğ köfteler, baklavalar vs. her türlü farklı üründe, su aktivitesinin yüksek olduğu birçok üründe rahatlıkla kullanılabilir.

MorMiks Nasıl ve Ne Amaçla Geliştirildi?

Geleceği sağlıklı bir şekilde kuracak olan en etkili şeylerin başında “gıda” gelmektedir. Gıdaların sağlıklı olması, toplumların sağlıklı olması anlamına gelmektedir. Prof. Dr. İhsan KARA’nın tıpta 50 yılın üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalar ve gözlemler ayrıca ekibinin özverili Ar-Ge çalışmaları neticesinde mor renkli sebze ve meyvelerden sağlığımız için faydalı bileşenler yüksek teknoloji kullanılarak saflaştırıldı ve MorMiks isimli ürün geliştirildi. Antosiyanin denilen bu bileşenler saflaştırıldığında saflaştırıldığı kaynaktan gelen tatlar son üründe kalmıyor. Böylece antosiyaninler yaygın bir biçimde her mamülde kullanılabilir hale gelmektedir. MorMiks’in geliştirilmesinin temel amacı geniş kitlelerin sağlığını sıklıkla tüketilen gıdaların zenginleştirilmesini sağlayarak, toplumda görülen kronik hastalıkların etkilerini azaltmak ve daha sağlıklı bir toplum inşa etmek amacını taşımaktadır. 

MorMiks’le Ürün Geliştirme Bilgileri

MorMiks’le ürün geliştirirken sağlık etkilerinin görülebilmesi için genel kullanım dozu kuru madde üzerinden ortalama 8’dir. Örneğin 300 gram undan bir ekmek yapılacaksa 24 gram MorMiks ürüne eklenerek ekmek geliştirilebilir. Unlu ürünlerde eklenilen MorMiks kadar un eksiltmeye gerek yoktur. Fakat nişastalı ürünlerde eklenilen MorMiks miktarı kadar nişastanın ürün formülünden eksiltilmesi ürün geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Ürün geliştirme aşamasında Mormiks una eklenerek ürün üretimi gerçekleştirilir. Suyun az olduğu, su aktivitesinin düşük olduğu ürünlerde ise suda çözündürülerek ürüne katılır. MorMiks içerisindeki antosiyaninler özel saflaştırma yöntemleri ile saflaştırıldığı için ısıdan yüksek oranda zarar görmezler. Ürünün içeriğindeki diğer bileşenler ile etkileşim gerçekleştirebilirler. MorMiks içerisindeki antosiyaninler bazik ürünlerde mor-mavi, asidik ürünlerde ise kırmızı-mor renk verirler, bu antosiyaninlerin kendi doğalarında olan bir doğal bir etkileşimdir.

MorMiks’le Geliştirilen Ürünler Ne Gibi Sağlık Etkilerine Sahip Olacaklar?

MorMiks’le geliştirilen ürünler, antosiyaninlerin etkilerinden dolayı “düşük glisemik indekse” sahiptirler. Düşük glisemik indeks demek, tüketilen gıdanın sindiriminin 20 oranında yavaşlatılması ve böylece daha dengeli bir kan şekeri değerlerine ulaşılması anlamına gelmektedir. 

Antosiyaninlerin günlük kullanım dozu olarak üst sınır söz konusu değildir. Örneğin, 8 oranında MorMiks’le hazırlanan bir ekmeğin 100 gramı 20 mg antosiyanin içermektedir. Bu sağlığımız açısında oldukça iyi bir orandır. Bu oranların belirlenmesinde Avrupa Gıda Otoritesi (EFSA) verileri temel alınmıştır.

MorMiks’le Geliştirilen Ürünleri Kimler Kullanabilir?

Geliştirdiğimiz MorMiks ürünümüzle üretilen ürünleri her yaştan birey güvenle kullanabilir. Düzenli spor yapanların, sağlığına dikkat eden herkesin kullanımına uygundur. Sağlıklı bireylerde sağlığın daha da güçlendirilmesi için iyi bir antioksidan kaynağıdır. Tüm hastalık gruplarında (yüksek tansiyon, diyabet, kanser vs.) herhangi bir sakınca olmadan düzenli bir şekilde kullanılabilir.

MorMiks Ürününü Nereden Satın Alabilirim?

 MorMiks ürünümüz deneme amacıyla www.sankaragida.com adresi üzerinden küçük ölçeklerde sipariş verilebilir. 

Kullanılışı
Hazırlayacağınız hamur işinin ununa karıştırılarak kullanılır. 500 gram una 1 paket MorMiks katmanız yeterli. Hamur iyice mor olana kadar yoğurun ve dilediğiniz ürünü hazırladığınız hamurla yapabilirsiniz. İster ekmek hamuru yapın, ister kek, isterseniz de diğer hamur işlerinden yapabilirsiniz.”


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa